hit counter
Round Highlights | Canberra City and Suburban Cricket Association
Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
55* Sasi Kanchi Canberra Rhinos Cricket Club 5th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
52 Bhupinder Kumar Canberra Gymkhana Cricket Club 2nd Grade3 1 Wood Ducks Cricket Club
49 Rishi Singh Canberra Gymkhana Cricket Club 2nd Grade3 1 Wood Ducks Cricket Club
48 Gurinder Virk Canberra Gymkhana Cricket Club 2nd Grade3 1 Wood Ducks Cricket Club
47 Scott Stanford Barton Cricket Club 4th Grade3 1 Harman Demons Cricket Club
43 Geoff Camp Barton Cricket Club 4th Grade3 1 Harman Demons Cricket Club
32* Jatinder Singh Canberra Gymkhana Cricket Club 2nd Grade3 1 Wood Ducks Cricket Club
26* Damian De Alwis Lanka Lions Cricket Club 1st Grade3 1 Workers (Redbacks) Cricket Club
25 James Neill Barton Cricket Club 4th Grade3 1 Harman Demons Cricket Club
21 Hardeep SIngh Canberra Gymkhana Cricket Club 2nd Grade3 1 Wood Ducks Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3/18 Judisan Udayakumaran Workers (Redbacks) Cricket Club 2nd Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
3/33 Luke Thurbon Wood Ducks Cricket Club 2nd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
2/20 Pat Ryan-Baker Workers (Redbacks) Cricket Club 2nd Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
2/23 Samuel Ryan-Baker Workers (Redbacks) Cricket Club 2nd Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
2/26 Liam Woodbridge Workers (Redbacks) Cricket Club 2nd Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
2/30 Mishka Janas-Price Brindabella Cricket Club 4th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
2/48 Mohammad Irfan Wood Ducks Cricket Club 2nd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
1/9 Amit Nagar Workers (Redbacks) Cricket Club 1st Grade3 1 Lanka Lions Cricket Club
1/15 Dave Fortey Wood Ducks Cricket Club 2nd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
1/19 Asaduzzaman Khandaker Brindabella Cricket Club 4th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
1/21 Joe James Brindabella Cricket Club 4th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
1/22 Joel Suryawanshi Brindabella Cricket Club 4th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
1/25 Jason de Maria Brindabella Cricket Club 4th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
1/27 Tom Johnson Wood Ducks Cricket Club 2nd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
1/36 Mark Lovie Woden Wanderers Cricket Club 5th Grade3 1 Canberra Rhinos Cricket Club
1/38 Adi Sinha Canberra Gymkhana Cricket Club 3rd Grade3 1 AKS Jets Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
20 Divy Pota Workers (Redbacks) Cricket Club 2nd Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
20 Johan Swanepoel Workers (Redbacks) Cricket Club 2nd Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
20 Judisan Udayakumaran Workers (Redbacks) Cricket Club 2nd Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
20 Lucas James Brindabella Cricket Club 4th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
10 Kamal Hasan Canberra Gymkhana Cricket Club 3rd Grade3 1 AKS Jets Cricket Club
10 Braydon Locke Workers (Redbacks) Cricket Club 2nd Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
10 Allen Mengelkamp Wood Ducks Cricket Club 2nd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
10 Mark Stephens Wood Ducks Cricket Club 2nd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
10 Patrick Lockwood Wood Ducks Cricket Club 2nd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
10 Scott J Martens Wood Ducks Cricket Club 2nd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
10 Andrew Pye Brindabella Cricket Club 4th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
10 Jason de Maria Brindabella Cricket Club 4th Grade3 1 Woden Wanderers Cricket Club
10 Prashant Sharma Workers (Redbacks) Cricket Club 1st Grade3 1 Lanka Lions Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
7/237 Canberra Gymkhana Cricket Club 2nd Grade3 1 Wood Ducks XI
5/171 Barton CC 4th Grade3 1 Harman DCC
6/152 Woden Wanderers CC 4th Grade3 1 Brindabella
8/142 Wood Ducks XI 5th Grade3 1 Canberra Nepalese Cricket Club
9/116 Woden Wanderers CC 2nd Grade3 1 Workers Redbacks
1/96 AKS Jets 3rd Grade3 1 Canberra Gymkhana Cricket Club
1/81 Canberra Rhinos Cricket Club 5th Grade3 1 Woden Wanderers CC
1/44 Lanka Lions 1st Grade3 1 Workers Redbacks
3/22 Barton CC 2nd Grade3 1 STC Pumas
0/19 Harman DCC 4th Grade3 1 Barton CC

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
68 A Miles-S Stanford Barton CC 4th Grade3 1 Harman DCC
56 A Sanam-S Kanchi Canberra Rhinos Cricket Club 5th Grade3 1 Woden Wanderers CC
47 G Camp-J Neill Barton CC 4th Grade3 1 Harman DCC
39* D De Alwis-C Wijesena Lanka Lions 1st Grade3 1 Workers Redbacks
25* S Kanchi-S Valiveti Canberra Rhinos Cricket Club 5th Grade3 1 Woden Wanderers CC